„W dziurawym bucie mieszka mysz. Nieźle go nawet urządziła. Nigdy nie mówię jej, a kysz! I ona też jest dla mnie miła. Bywa, że wpadnie po sąsiedzku pożyczyć chleba albo sera, albo pogadać o czymkolwiek, kiedy samotność nam doskwiera (…)”. Magdalena Czapińska
Jesienna szaruga, wieś osnuta mgłą i smogiem. Czarne kominy hucznie śpiewają Ci, moja kruszynko, „Sto lat” – już po raz trzynasty.
Biszkopt – składniki i wykonanie
- 5 białek – ubij na sztywną pianę dodając szczyptę soli, następnie dodaj, ciągle miksując:
- 5 łyżek cukru
- 5 żółtek – dodawaj po 1, zmniejszając obroty. Wyłącz mikser. Dodaj:
- 100 g mąki pszennej (przesianej)
- 40 g mąki ziemniaczanej (przesianej).
Wymieszaj wszystko drewnianą łyżką. Dno tortownicy wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż masę do foremki i włóż do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Piecz przez ok. 35 minut, do suchego patyczka. Zaraz po upieczeniu wyjmij biszkopt z piekarnika i zrzuć go w foremce z wysokości ok. 50 cm na podłogę i z powrotem włóż do piekarnika pozostawiając do ostygnięcia (przy uchylonych drzwiach piekarnika). Szczegółowy opis przygotowania biszkoptu zawarty jest w oddzielnym wpisie – Biszkopt.
Masa bananowa
- 250 g śmietanki 30 proc. – ubij na sztywno i ciągle miksując dodaj:
- 250 g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- cukier wanilinowy – 1 łyżeczkę
- 3 banany (rozgniecione widelcem lub zblendowane)
- 50 g posiekanej drobno czekolady mlecznej (można ją także rozpuścić w kąpieli wodnej)
- 2 łyżki soku z cytryny
Biszkopt przekrój na pół, naponczuj (np. 2 łyżkami soku z pigwowca albo pigwy rozcieńczonymi w 0,5 szklanki przegotowanej wody) i przełóż masą bananową. Masą wysmaruj również boki tortu oraz jego wierzch.