Witaj w krainie ciasteczek: maślanych, kruchych, pełnych orzechów. W okresie świątecznym przyda się mały, chrupiący kawałek nieba. Skusisz się?
Składniki
3 szklanki mąki krupczatki (1 szklanka = 130 g mąki)
200 g masła
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany
3/4 szklanki cukru pudru (80 g)
1 szklanka zmielonych orzechów, np. włoskich (ok. 80 g)
2 łyżeczki cukru wanilinowego
kilka łyżek mąki pszennej, do podsypywania ciasta przy wałkowaniu
Mąkę posiekaj z masłem, cukrem i orzechami, a następnie rozetrzyj między palcami na drobne grudki (jak przy cieście na tartę). Dodaj żółtka i śmietanę i wyrób szybko elastyczne ciasto. Gdy nabierze jednolitej konsystencji, zawiń je w folię i włóż do lodówki na dwie godziny. Schłodzone ciasto rozwałkuj podsypując je mąką i wykrawaj ciasteczka. Ułóż je delikatnie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasteczka piecz ok. 15 minut w temperaturze 180 stopni do delikatnego zrumienienia.
Przepis własny, inspirowany lekturą „Tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickiego” pod red. B. Rotter-Stankiewicz i J. Jelonek. Książka została wydana przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie.
„Pierniki mają niesamowitą wrażliwość i jakimi emocjami się je obdarzy, wygniatając i wałkując, takimi nasiąkną, a potem oddadzą z nawiązką”. Magdalena Kordel, Serce z piernika
Delikatność kruszejąca nieśpiesznie w objęciach dłoni. Słodycz, która subtelnie łechce kubki smakowe, potęgując ochotę na więcej. Szlachetna nuta cynamonu, imbiru, kardamonu, goździków. I oto one – malutkie serduszka z odbiciem słów, jakich tylko pragniesz.
Składniki na ciasto (ok. 50 sztuk)
150 g miodu spadziowego (1/2 szklanki)
110 g masła
40 g cukru trzcinowego Demerara, drobnego (3 łyżki)
400 g mąki pszennej (3 pełne szklanki „z wąsem”) 1 szklanka, ok. 130 g
1 jajko
2 zółtka
szczypta soli
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka przyprawy korzennej, do piernika (przepis poniżej)
1 łyżeczka kakao (dla koloru)
W rondelku rozpuść masło, dodaj miód, cukier i przyprawy. Podgrzej składniki do momentu rozpuszczenia cukru. Odstaw do ostygnięcia.
Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj proszek do pieczenia, kakao, sól, a następnie wszystkie mokre składniki. Wymieszaj wszystko łyżką, a następnie wyrób jednolite ciasto podsypując go równomiernie mąką. Jeśli będzie rzadkie (choć w zasadzie nie powinno), dosyp trochę mąki. Owiń ciasto folią i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Ciasto przełóż na stolnicę, odrywaj po małym kawałku rozwałkowując go na cienki placek (ok. 2 mm). Formuj ulubione wzory. Ciasto nadaje się idealnie do odciskania liter lub stempli, gdyż mało wyrasta w trakcie pieczenia. Pamiętaj o podsypywaniu każdego kawałka ciasta mąką i obsypywaniu mąką wałka, dzięki czemu nie będzie się kleić.
Pierniczki piecz w temperaturze 180 stopni, od 6-9 minut. Pierwszą partię piekłam 9 minut, drugą 8, a trzecią musiałam już wyciągnąć z piekarnika po 6 minutach. Obserwuj pierniczki w trakcie pieczenia i reaguj na bieżąco, tak, żeby się nie spaliły.
Do ciasta na pierniczki możesz dodać gotowej przyprawy piernikowej, ale zrobienie własnej mieszanki korzennej to niesamowita frajda i cudowne doznania zapachowe, a przy tym nie trzeba się sztywno trzymać żadnego przepisu. Wybierz ulubione korzenne przyprawy i do dzieła!
Przyprawa korzenna, do pierniczków – 4 łyżki (Składniki przyprawy zmiel w młynku do kawy).