Biszkopt (Biszkokt), receptura z 1703 r.

Kategorie Kaligrafia, Przepisy, SłodkościPosted on
biszkopt idealny, biszkopt nieopadający, przepis na biszkopt nieopadający, staropolski przepis na biszkopt, biszkopt kaligrafia, biszkopt małopolski, kaligrafia małopolska, przepis na biszkopt z XVIII w., najstarszy przepis na biszkopt, weźmi jajec dwanaście, compendium medicum, co zrobić, żeby biszkopt nie opadł

„Weźmi jajec dwanaście, ubij je mietełką w garnku albo w innym naczyniu jako najlepiej, przydaj funt cukru tłuczonego i przesianego, z którym znowu bij dobrze, potym przydaj mąki przedniej pszennej funt, znowu ubij dobrze, wylej w papier z zagiętymi brzegami, włóż do pieca wypalonego, niezbyt gorącego”.

Co ciekawe, już w XVIII w.  wypracowano receptury na wyśmienite biszkopty i placki.  Sekret dobrze wyrośniętych, puszystych ciast tkwił w dokładnym ubiciu piany z białek, do której stopniowo dodawano cukier i mąkę jak również pieczenie ich w niskiej temperaturze.
„Albert nowy czyli teraźniejszy” w 1799 r. radził: „weź dwa białki od świeżego jaja, a odjąwszy zarodek, mocno i długo bić będziesz, przysypiesz potym ćwierć funta jak najprzedniejszej mąki i tyleż tłuczonego cukru”.

Mój biszkopt idealny:


Składniki


  • 5 jajek (w temperaturze pokojowej)
  • 5 łyżek cukru
  • 100 g mąki pszennej tj. ok. 6 łyżek
  • 40 g mąki ziemniaczanej tj. ok. 2 łyżki
  • szczypta soli

Przygotowanie

Ubij pianę z białek na sztywno, dodając szczyptę soli. Dodaj cukier i żółtka (po jednym w odstępie kilkunastu sekund) miksując na najniższych obrotach. Wyłącz mikser. Przesiej oba rodzaje mąki i dodaj je powoli do masy, mieszając drewnianą łyżką (jedną ręką dodawaj, drugą mieszaj, tak, żeby nie powstawały grudki). Nie dodawaj proszku do pieczenia – nie ma takiej potrzeby. Jeśli dobrze ubijesz pianę z białek, wyrośnie wyśmienity biszkopt. Dno okrągłej foremki wysmaruj masłem lub olejem i wyłóż papierem do pieczenia. Boki foremki pozostaw niewysmarowane i nie wykładaj ich papierem. Przełóż masę do foremki i włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 160°C. Piecz przez ok. 35 minut do suchego patyczka. Zaraz po upieczeniu wyjmij biszkopt z piekarnika i zrzuć go w foremce z wysokości ok. 50 cm na podłogę (zabezpiecz podłogę rozkładając ręcznik, koc itp.) i z powrotem włóż go do piekarnika pozostawiając do ostygnięcia (przy uchylonych drzwiach piekarnika).


biszkopt nieopadający, najlepszy przepis na biszkopt, staropolski przepis na biszkopt, biszkopt niezwadny, najlepsza receptura na biszkopt, najstarszy przepis na biszkopt, biszkopt prababci, co zrobić, żeby biszkopt nie opadł, sekret dobrego biszkoptubiszkopt idealny, staropolski przepis na biszkopt, co zrobić, żeby biszkopt nie opadł, przepis na biszkopt z XVIII w., compendium medicum biszkoptnajstarszy przepis na biszkopt, biszkopt przepis staropolski, kuchnia staropolska biszkopt

Średniowieczne receptury kulinarne przeznaczone były z jednej strony dla dworskich kucharzy pracujących dla magnatów i bogatej szlachty (opisywały one kuchnię wyrafinowaną) z drugiej zaś tworzone były przez autorów najstarszych zielników, tj. uczonych botaników i zielarzy, osób zajmujących się leczeniem, zdrowiem, dietetyką. Tak jest w przypadku najstarszych zielników Stefana Falimirza, Hieronima Spiczyńskiego i Marcina Siennika. Również Compendium medicum stanowi zbiór receptur i porad dotyczących zachowania zdrowia i sposobów leczenia.

Staropolski tekst na biszkopt (oryginalna nazwa: biszkokt) pochodzi z książki „Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w.” pod red. J. Dumanowskiego, Warszawa, 2016 r.; cyt. za:  „Compendium medicum, to jest: krótkie zebranie chorób i ich istności, rożności, przyczyn, znaków, sposobów do leczenia”, Lublin 1703 r.

biszkopt, starodawny przepis na biszkopt, najstarszy przepis na biszkopt, kuchnia staropolska, biszkopt kaligrafia, kaligrafia małopolska, kaligrafia średniowieczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *