„Na mój powrót przyniosła śliwki na białym talerzu”. L. A. Davidson w tłumaczeniu Czesława Miłosza

Tykanie zegara, który dawno zapomniał chodzić na czas, cichy szum laptopa, chrapanie zza kuchennej ściany. Uwielbiam ten wieczorny spokój i wspomnienia dobrych smaków. Takich jak ten.

Składniki (na 16 dużych knedli)

  • 1 kg ziemniaków
  • 3 szklanki mąki pszennej (1 szklanka=130g)
  • 2 jajka
  • 2 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej
  • śliwki, 16 dużych (zawsze kupuję więcej); ok. 700g
  • sól
  • dodatkowo: cukier do posypania, 3 łyżki masła, śmietanka
  1. Ugotowane, ostudzone ziemniaki przepuść przez praskę. Ziemniaki mogą być obrane przed gotowaniem lub ugotowane w mundurkach. Nie wpływa to znacząco na smak knedli.
  2. Połącz ze sobą wszystkie składniki, wyrób jednolite ciasto (powinno być lekko klejące) i uformuj kulę.
  3. Kulę podziel na 4 części. Z każdej z nich uformuj wałek, który podziel na 4 części. Ten podział sprawdzi się w przypadku dużych śliwek. W przypadku mniejszych każdy wałek dzielę na 5-6 części (w zależności od wielkości śliwek). Każdą część ciasta rozpłaszcz delikatnie w dłoniach i umieść w niej wypestkowaną śliwkę. Zlep brzegi ciasta i uformuj kulkę. Knedle odłóż na oprószoną mąką stolnicę lub talerz.
  4. Zagotuj dużą ilość wody, osól ją i wrzuć do niej knedle.
  5. Po wypłynięciu knedli na powierzchnię gotuj je dodatkowo przez 5 minut. Wyjmij je łyżką cedzakową i ułóż na talerzach, pamiętając o zlaniu z nich reszty wody. Knedle możesz polać roztopionym masłem, posypać cukrem, przyozdobić kleksem śmietanki.

Praktyczne wskazówki

  • Ciasto łatwo przygotujesz „na oko” jeśli zapamiętasz, żeby ziemniaków było więcej niż mąki, mniej więcej w proporcji 3:1. Im mniej wsypiesz mąki, tym ciasto będzie delikatniejsze. Jak to zrobić w praktyce? Ugotowane, przeciśnięte przez praskę ziemniaki uklep w garnku, podziel na 3 części, 1 z nich wyjmij. Na to miejsce wsyp mąkę (tyle ile się zmieści w miejscu wyciągniętych ziemniaków). Dodaj pozostałe ziemniaki oraz resztę składników.
  • Ziemniaki po ugotowaniu powinny być miękkie, ale nie rozgotowane
haiku czesław miłosz, knedle ze śliwkami, food blogger, passion, delicious
Knedle jak u babci, sprawdzony przepis na knedle ze śliwkami, ciasto na knedle, food&calligraphy, foodbloger, kaligrafia kulinarna
kaligrafia kulinarna, kaligrafia Davidson, kaligrafia teksty, kaligrafia Wieliczka, kaligrafia Niepołomice, food calligraphy, foodblogger, passion
pomysł na obiad, kluski, przepisy babcine, co zrobić ze śliwek
kaligrafia kulinarna, kaligrafia haiku, kaligrafia Wieliczka, kursywa angielska, foodblogger, polish calligraphers, polish calligrapher, food and calligraphy, food&calligraphy

Jest to przepis rodzinny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *